09.03.2019

Krótko i na temat - chwilowo zamknięte - przeprowadzka na Instagram.

https://www.instagram.com/vegetella_/

20.01.2019

​Po dobie moczenia nasion w EM-5, papryka oraz bakłażan trafiły do kuwetek. Niestety skorzystałam z kupnej ziemi - przygotowana jesienią pryzma na sianie, zmarznięta jest na kość. Nie cieszy mnie to bo kupne podłoże jest jak loteria, ale muszę założyć, że nie będzie źle.

Eksperymentuję również z kiełkownikiem. Ustrojstwo dostałam w prezencie - czas ocenić co to cudo jest warte.

Tacki powędrowały na wywietrzniki ciepłego powietrza.

Od razu podkręcił...

16.01.2019

Tyle co dotarła do mnie przesyłka z Deaflora

Ach, och, ach, och!

Trzy odmiany:

1. Triomphe de Farcy (na zdjęciu, to te cieniutkie, wydłużone fasolki czarno brązowe)

2. Purple Prince (na dole zdjęcia) - w tłumaczeniu Purpurowy Książę. Jaka nazwa takie fasolki. Śliczne.

3. Cannelino Rosso - nerkowe z burgundowymi nakrapianiami.

Wpis ten czynię oczywiście z potrzeby pochwalenia się zakupem nowych odmian ale również by wyrazić zadowolenie z obsługi. To, że...

15.01.2019

Za oknem biało - dziś akurat sypie, że hej. W ogródku śniegu po pas ...... no, dobra krasnoludkowy.

Terminarz siewów swoje prawa ma i ja z bloków startowych ruszam. Nosi mnie. Typowo, jak co roku, na początku jestem porządna - kalendarz księżycowy i co tam jeszcze. Pod koniec marca - będzie mi wszystko jedno, byle powysiewać.

Na weekend mam zaplanowane wysianie pierwszej partii papryk oraz bakłażanów.

Z bakłażanami poszło mi szybko.

Po doświadcze...

15.01.2019

​​https://www.instagram.com/vegetella_warzywkowo/

Wymóg czasów, wszyscy tam są .... i tego typu argumenty. Dziurę w brzuchu miałam już jak stodoła ..... no, to założyłam konto. SiEM okaże ile mi cierpliwości starczy.

W sumie takie cosik jak Twitter. Z jednej strony ma zaletę - można dłuższe wpisy popełniać, ale niemożność dodania wpisu z komputera, to jak dla mnie wieeeeeeeeeeeelki błąd. Jestem człowiekiem komputera, komórka najlepiej jak jest wyłą...

12.01.2019

Tyle czasu mam blog, a jeszcze o zwierzakach nie napisałam. Trzeba to nadrobić.

Jestem kociarą - od urodzenia. Psy lubię, ale cudze.

Koty rozumiem, potrafię nawiązać kontakt nawet z najdzikszymi. Ot, dar taki. Koty odwzajemniają uczucia, co charakterystyczne w naszych relacjach kocio-ludzkich to to, że zazwyczaj koty wybierają mnie.

Pierwszym kotem, który wziął mnie w posiadanie była szylkretowa koteczka. Zdarzyło się to lat temu prawie 30. Znalazłam...

28.12.2018

​​

​​Ojej, znowu działało prawo: godzina wiekiem ze złym człowiekiem, a wiek godziną z miłą dziewczyną. Człowiek czeka na Święta caaaały rok, a jak nadejdą to trwają mgnienie.

Tegoroczny układ kalendarza mocno sprzyjał celebracji, ale prawda jest taka, że ile by tych Świąt nie było zawsze są za krótkie.

Za kilka dni Nowy Rok - trochę nie chce na niego czekać - bo znowu +1 na liczniku, a i 2018 się skończy. Rok dobry dla mnie - mógłby trwać. Ale nic...

13.12.2018

Zapukała, a ja drzwi otworzyłam na oścież. Zaproszenie zaskutkowało przeciągiem i przewietrzeniem planu obsady grządek. Na nowy sezon, wydzieliłam spory kawałek pod jej uprawę.

Im głębiej w temat się zanurzam, tym mocniej mnie wciąga. Co za bogactwo odmian, jakież piękne fasolki na świecie są. Jakaż niejednokrotnie wspaniała historia z nimi związana, tradycji, pochodzenia ...

Temat nie mniej fascynujący od pomidorów.

Na ten moment odczuwam niedosyt d...

08.12.2018

Do napisania notki zainspirowała mnie polemika z ortodoksyjnymi przedstawicielami nurtu ...... ?? ..... no właśnie, jakiego? Sama nie wiem jak zdefiniować filozofię, z którą się zetknęłam.

Po prawdzie... trudność moja zdecydowanie wypływa z oporu w odniesieniu do dyktatorskiej postawy narzucania owej filozofii jako jedynie słusznej i moralnej. Gdzie już nie tylko wymuszanie podzielania poglądów zgodnie z ustaloną poprawnością polityczną ma miejsce...

05.12.2018

Sezon zakończyłam niedosytem czasu jaki spędzałam w ogródku. Za mało się w nim krzątałam. Pochłaniały mnie  przede wszystkim zajęcia związane z zagospodarowywaniem zbiorów, a i do pracy wróciłam. Koniecznie muszę przez zimę przemyśleć temat, bo nie chcę aby tzw. ogródek wylądował na szarym końcu. To najlepsza dla mnie forma relaksu. Ruch, ćwiczenia, słońce i świeże powietrze - rehabilitacja ciała i ducha. Zresztą, kocham tę robotę, czemuż miałabym...

30.11.2018

To będzie ściana płaczu. Mam wielki niedosyt. Niby było kolorowo i kwitnąco, ale ......

Potraktowałam kwiaty po macoszemu i sezon wiał wielką nudą. Posadziłam mało nowości, w sumie żadnej z własnej rozsady. Dominowały kwiaty mi znane, trochę opatrzone. Bezwzględnie przyłożę się za rok.

Nowe zakupy kwiatowe - m.in. dalie - okazały się nie tak spektakularne jakbym chciała. Jedna miała być intensywnie czerwona - wyszedł majtkowy bladzioch, koloru bliż...

29.11.2018

Róg obfitości. Rok urodzaju, niespodzianek oraz prezentów owocowych.

Czego by sobie człowiek z owoców nie zażyczył - było i pod dostatkiem. Od wiosny do jesieni. Truskawki, porzeczki, agrest, maliny, poziomki. Sady pełne uginających się drzew. Jabłka, gruszki, śliwki, wiśnie, czereśnie i grusze. Łatwiej powiedzieć czego nie było, ......... a czegoś nie było?

Moja pigwa, bezpłodna od 5 lat, kaprysy swe wynagrodziła mi pierwszymi owocami.

To piękne dr...

28.11.2018

Podsumowanie uprawy warzyw czyli wszystkiego tego co pomidorem nie jest. Pomidor to pomidor, w warzywach się nie liczy bo to absolutnie osobna kategoria. Żaden pomidoroholik nie pozwoli na mieszanie go nawet ze szlachetną papryką, o nie!

Sezon dla uprawy warzyw dostarczył mi głównie radości, kilka smutków ale malutkich, głównie wynikających z moich błędów. Czyli do poprawy i będzie dobrze.

Odnotowałam tak długo oczekiwaną przyzwoitą jakość korzeniow...

25.11.2018

Będę chwalić odmiany z uprawy tegorocznej za różne walory - za smak, za plenność lub inną cechę, którą się pozytywnie wyróżniły. Mam też kilka typów pomidora dla mnie idealnego.

Zacznę od pochwały całej rodziny - odmian z przeznaczeniem na suszenie.

Rok temu byłam w tych odmianach jak dziecko we mgle. Nic nie wiedziałam. Nie znałam. Zastosowałam się do rad i podpowiedzi innych ogrodników. Z tego wynikło eksperymentalne wysianie 5 odmian: Auryi, Al...

24.11.2018

W moim ogródku, pomidorowy sezon 2018 - był rokiem nowości uprawowych. Na blisko 100 krzakach zagościło 48 odmian (w tym zaledwie 5 odmian mi znanych).

Oceniając ogólnie - sezon uznaję za bardzo udany. Bezproblemowa produkcja rozsady, brak wiosennych szoków temperaturowych, ładny wzrost oraz kwitnienie, wysoka zawiązywalność owoców złożyły się na wysoką ocenę.

Nie stosowałam oprysków ŚOR. Na wiosenne zastosowanie miedzianu nie było warunków (za cie...

Please reload

Jaki może być - krótki, jesienny urlop?

17.09.2017

Wspaniały! wspaniały! po trzykroć wspaniały!

Las, pola, widoki, grzyby, jesienne klimaty ....

czego chcieć więcej?

no może wynalazku na obieranie rokitnika :)

Dzień Bloga

skoro święto, to święto

Na blogu oprócz zdjęć własnych wykorzystywane są

m.in. zdjęcia z serwisu http://pl.123rf.com/freeimages.php

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now