top of page
up

Odmiany pomidorów,

które uprawiałam lub mam w planach - czyli neverending story

 

Lista w miarę sił uzupełniana. Na razie podział na grupy, kiedyś może zrobię alfabetycznie 

... albo zostawię prezentację sezonami :)

Lista odmian do 2018 (włącznie):

 

 

legenda: tym kolorem fuksji rarytasy                         na czerwono paskudniki

IMG_2482.JPG
emotka.jpg
emotkazly.jpg

 

Sezon 2019:

plany w nowościach:

Piercevyj Gigant Malinowy, Piercevyj Żółty, Sakiewka Żółta, Sakiewka Malinowa, Dymitr Wielki, Sweet Cherry, Dzika Róża, Sprut Śliwka, Thong Dwarf

Amana Orange (10/10)

opis: odmiana średniopóźna, krzak wysoki do 2 m, krępy, grona po 4-5, owoce duże, pomarańczowe, mało galaretki - dużo miąższu, bardzo smaczne, dobrze się przechowują. Prowadzić max na dwa pędy, ogłowić po 5 gronie. Sałatka mieszana z pomidorem zielonym gwarantuje urozmaicenie w sezonie pomidorowym - zarówno pod kątem wizualnym jak i smakowym.

amana orange
strawberry orange

Strawbery Orange (10/10)

opis: wczesny, krzak wysoki 1,5m, wiotki, grona po 5-6, owoce początkowo duże, potem mniejsze, sercowate, bardzo smaczne, przewaga miąższu nad galaretką, konsystencja brzoskwini, dobrze się przechowuje. Prowadzić na 1, max 2 pędy, uważać na wilki (płodny). Brakuje mi zdjęcia przekroju, ale bardzo podobny do Amany Orange.

arbuznyj

Arbuznyj (6/10)

opis: odmiana raczej wczesna, krzak wysoki ~ 1,5m, silny, grona po 3-4, owoce duże, ładnie się wybarwiają (kolor wiśniowy z wyraźnymi brązowymi pręgami od szypułki), o ciekawej konsystencji arbuza. Smaczny, soczysty lecz do zjedzenia od razu (szybko papucieje).

Malinowy Gigant (10/10)

opis: z nasion rosyjskich, krzak niezbyt wysoki ~1,2 m, samokończący, wiotki, liście ziemniaczane. Gron niewiele, owoców zaledwie po 3 max 4, ale za to olbrzymy (zwłaszcza pierwsze, kolejne mniejsze). Jak na odmianę malinową odporny na niedobory i choroby. Owoce  bardzo smaczne, warte uprawiania. No i ta waga :)

malinowy gigant

Figiel (10/10)

opis: koktajlowy, dwa kolory: żółty i czerwony, krzak o niekończącym się wzroście, bardzo plenny, owoce w kiściach, okrągłe, wielkości mirabelki, smaczne (żółty lepszy). Należy prowadzić na jeden pęd, nie polecam uprawy jak typowej koktajlówki czyli puszczenia na żywioł bo krzak jest nie do opanowania (puszcza masę dodatkowych pędów, a każdy rośnie prawie jak główny i wymaga podpory). Widowiskowy - grona owijają się wokół podpory jak kiście winogron. Figiel prowadzony na jeden pęd zawiązał 15 gron, nieregulowany dwadzieścia, ale owoce były mniejsze - więc się nie opłaca, a do tego ta pajęczyna i kij koło kija :( - foto 3.

Figiel
snow white

Snow White (9/10)

opis: koktajlowy, średniopóźny, krzak wysoki, owoce okrągłe, bardzo słodkie, z plennością tak sobie - w grupie średniej. Ładny kolor jest atutem, w sałatkach wygląda i smakuje interesująco. Na zdjęciu powyżej.

Cio-cio-san (5/10)

opis: koktajlowy, średniopóźny, krzak wiotki, owoce w kiściach, ładnego kształtu i wybarwienia, smak jakby lekko sfermentowane (stąd nazwa?) więc jak kto lubi - mi akurat nie spasował. Podatny na ZZ, zachorował jako pierwszy i to w roku kiedy inne odmiany padły z zimna!, stąd moja ocena niska. W uprawie raz i dziękuję.

Bajaja (3/10)

opis: koktajlowy, skrzynkowy, plenny, owoce drobne, kwaśne, bardzo gruba skóra. Podatny na ZZ, ale tylko liście bo owoce się nie poddawały.

Mała dygresja - nie wiem czy to zbyt małe doświadczenie uprawowe i nie trafiłam na dobrą odmianę do donic czy jest coś na rzeczy - ale wszystkie te odmiany skrzynkowe mają jakiś feler. Albo odmianę dyskwalifikuje smak, albo podatność na choroby albo jak w przypadku rosyjskiej odmiany Balkonowe Cudo nadużycie opisowe (podawany jako skrzynkowy, wyrósł na 80 cm, a owoce wielkości jabłuszka - taki ruskij razmier? :) (patrz foto3 niżej).

ciociosan
bajaja
emotkazly.jpg
emotkazly.jpg

Balkonowe Cudo (8/10)

opis: odmiana rosyjska, średniowczesna. Jeśli idzie o smak to wszystko w porządku, pomidor też dobrze się przechowuje. Problem z odmianą jest po stronie krzaka. Posadzony pierwotnie w skrzynce szybko musiał zostać przesadzony, a kajfas i tak był mu za mały. Krzak dorasta do 60-70 cm, jest oblepiony owocami (dość spore jak na balkonowe - foto powyżej pokazuje różnicę odmiany polskiej i rosyjskiej (ta po prawej). Roślina nie jest w stanie utrzymać masy owoców i kiście się łamią. Krzak wyraźnie nie radzi sobie z urodzajem co sprawia swoistą trudność uprawy. Kolor pomidorów docelowo - czerwony (foto.4) - mam akurat wszystkie zdjęcia z fazy dojrzewania, kiedy owoce są pomarańczowe - a to może zmylić.

balkonowe cudo

Wzryw (10/10)

opis: odmiana rosyjska, wczesna, krzak niski ~0,5m, owoce drobne (ale nie małe), okrągłe o bardzo intensywnym kolorze karminowe, z połyskiem. Wzryw znaczy "wybuch" i nie ma przesady. Smaczne, do sałatek, na kanapki i tak w całości. Roślina silna, odporna na niedobory i choroby, dobrze znosi niskie temperatury - można rozsadę wysadzać wcześniej niz inne odmiany. Jednym słowem wdzięczny pomidor w uprawie i te owoce jak rubiny! Zdjęcia nie oddaja barwy - a szkoda - jest zdjęcie zestawienia Krakusa ze Zrywem - widać, że ten pierwszy wypada blado, tak proszę sobie resztę wyobrazić.

wzryw
ildi, red pear

Ildi, Red Pear (8/10)

opis: Obie odmiany to koktajlówki, średniowczesne, krzaki wysokie (nawet ponad 2 metry), dla mnie średnioplenne. Różnią się kolorem i kształtem, wielkość podobna. Ildi owalny żółty, Red Pear czerwony gruszkowy (jest odmiana żółta). Smaczne, idealne do sałatek i tak do zjadania prosto z krzaka. Ósemka w ocenie wynika stąd, że poznałam odmianę Figiel i Megagrona - a one wysoko poprzeczkę podnoszą. Jednym słowem, odmiany poprawne i gdy nie dysponujemy w/w odmianami koktajlowymi, po nie sięgnąć należy w pierwszej kolejności.

megagron

Megagron (10/10)

opis: krzyżówka Ani Kozuli, uprawiałam pokolenie F14, koktajlowy. Cudowny pomidor mimo dość rachitycznego krzaka (ostrożnie z obrywaniem liści, a wręcz wilki się szanuje). Zawiązuje olbrzymie grona kwiatowe (nawet do kilkuset pomidorków w jednym). Prowadzić na 1 pęd oraz maksymalnie 2 grona. Owoce małe, podłużne, baaaaaardzo smaczne, dobrze się przechowują (nawet miesiąc). Osobiście w skali 10 dałabym mu 20. Dobrze odżywiany wcale nie musi być krzakiem słabowitym.

emotka.jpg
emotka.jpg

Barry's Crazy Cherry10/10

opis: na ten moment niewiele wiem o odmianie, ma być to koktajlówka w typie Megagrona tylko żółta, typu mulitiflora.

Uprawiany w sezonie 2018, nasiona z wymiany. Same pochwały.

Odmiana w uprawie wdzięczna od fazy produkcji rozsady. Krzak silny, pod kątem produkcji wilków aż za bardzo (trzeba uważać, bo chwilka nieuwagi i busz), odporny na niedobory. Grona jak kiście winogronowe, olbrzymie. Owoce smaczne.

Do sadzenia po jednym !!!! przy paliku. Spektakularny, zdecydowanie wart uprawy.

bary crazy
copia z dzióbkiem
IMG_4126.JPG
emotka.jpg

Copia z dzióbkiem (9/10)

opis: późny, krzak wysoki, krzyżówka Green Zebry i Marvel Stripe. Owoce okrągłe z ostrym małym dzióbkiem, spore, przepięknie się wybarwiające, tęczowe połączenie żółci i czerwieni. Śliczny w przekroju.

Soczysty, smaczny, pomidorowy.

Doprawdy szkoda, że to odmiana późna.

primadonna

Primadonna (10/10)

opis: odmiana rosyjska, wspaniały pomidor do uprawy, krzak średniopóźny, ~1,5 m. Krzak silny, piękne liście z licznymi obfitymi gronami, równe owoce (a to atut), wielkość średnia, okrągłe z dzióbkiem, czerwone. Prawdziwa primadonna. Pomidor z tych twardawych, świetnie się przechowuje, aromat i smak rewelacja. Odporny na choroby i zimno - owocował do końca września.

Sybirskij Skorospielnyj (10/10)

opis: odmiana rosyjska, wczesny, ~1,5 m, wdzięczny w uprawie. Krzak silny, piękne liście z licznymi obfitymi gronami, owoce płaskawe, czerwone. Pomidor twardy, świetnie się przechowuje, aromat i smak rewelacja. Odporny na choroby i zimno - owocował w gruncie do końca września.

sybirskij skorospielnyj

Krakus (6/10)

opis: w miarę wczesny, krzak samokończący, niewysoki 70-80 cm. Owoce średniej wielkości, czerwone. Twarde (atut dla tych, którzy takie preferują - ja nie). Średnioplenny. Smak nie powala, mało pomidorowy. Gdy uprawia się odmiany rosyjskie, Krakus pod tym kątem smaku wypada bardzo słabo, dlatego tylko 6 punktów - a to, że ładny kulisty argument dla mnie mało się liczący.

krakus
kiwi

Kiwi (5/10)

opis: wczesny, krzyżówka. To co ładne w tej odmianie, to krzak - silny, piękne liście - kształt pomidora i ciekawe wybarwianie - z wierzchu żółtawo pomarańczowy, w środku zielony. Słabo wypada smak (ale ja nie przepadam za odmianami zielonymi). Przejrzały jest mączysty, ciapowaty.

san marzano

San Marzano (10/10)

opis: wczesny, doskonały na suszenie, krzak wysoki ponad 1,5 m, owoce w gronach liczne. Kształt podłużny, nie za duże (ok. 8-10 cm), z charakterystycznym zakończeniem. Mało galaretki, ścianki pomidora dość grube.

Odmiana arcy wdzięczna w uprawie. Po wysuszeniu zachowuje kolor, aromat i smak - w oliwie przepyszny!

kibic, aly mustang

Skoro San Marzano było na palecie - omówię dwie odmiany suszeniaków, zaplanowane na przyszły sezon, a do tej pory bez doświadczenia z uprawą. Według producenta i darczyńcy zapowiadają się obiecująco jeśli idzie o tę grupę. Są to:

 

Kibic

opis: nasiona Ukraina, bardzo wczesny, nie wysoki do 1 m, plenny, odporny na choroby. Pomidory podłużne, dobre do suszenia, czerwone.

Ali Mustang

opis: średniowczesny, krzak wysoki, owoce podłużne. Bardzo plenny, idealny na suszenie, czerwony

​​​​​​​

Uprawy odmian z przeznaczeniem na suszenie zaczęłam w sezonie 2018.

Wysadziłam wyżej wspomnianego Kibica i Aly Mustang. Ponadto Auriję, jej rosyjską odmianę Kasanowa oraz odmianę Eros. Odmiana Eros charakteryzuje się tym, że przy zachowaniu fallicznego kształtu pomidory są żółte.

Wszystkie odmiany za wyjątkiem Kibica (zostanie omówiony osobno) to krzaki o niekończącym wzroście, średniowczesne, plenne. Odstępy między gronami znaczne, warto posadzić po dwa przy jednym paliku. Liście spore z tendencją do zwisania.

Sam owoc smaczny, z małą ilością galaretki, niską zawartością wody. Doskonale się suszy. Przetwory pierwsza klasa. Jeśli myślimy o suszonych pomidorach w oliwie, te odmiany nadają się do tego celu idealne.

23.jpg

Rzymskie Roma (10/10)

opis: wczesny, krzak wysoki, plenny. Owoce owalne z grupy małych (śliwka) z charakterystycznym noskiem.

Kolor intensywnie czerwony. Smaczny dobrze się przechowujący, mięsisty, aromatyczny. Idealny na przetwory, sosy, keczupy itp. Wart uprawy.

Doświadczenia z własnej uprawy (sezon 2018):

Roma doskonale spisała się w uprawie pojemnikowej. Po dwa krzaki na 60 litrów. Moja była krzakiem niewysokim (ok. 80 cm), krępym o solidnych liściach, plenna.

Czystej wody klasyka pomidorowa.

roma
22.jpg
roma.jpg
emotka.jpg
emotka.jpg

Rio Grande (10/10)

opis: średnio wczesny, krzak wysoki ponad 1,5 m, owoce w gronach liczne - a gron całe mrowie. Kształt owoców podłużny jajowaty, nie za duże (ok. 8-10 cm), czerwone z połyskiem. Galaretki i miąższu pół na pół. Doskonały do jedzenia na świeżo jak i na przeciery - podobny do rzymskiego.  Dobrze się przechowuje. Odporny. W uprawie spektakularny.

rio grande

Sakiewka (10/10)

opis: wczesny, krzak wysoki, silny o pięknych liściach. Odporny na niedobory i choroby. Odmiana plenna - w gruncie prowadzony na 8 gron dał radę. Owoce śliczne, duże, w kształcie sakiewki, pięknie wybarwiające się na czerwono, z połyskiem. Smaczny i aromatyczny, przewaga miąższu nad galaretką. bardzo dobrze się przechowuje, po czasie nie traci walorów smakowych. Uprawa tej odmiany to czysta radość dla ogrodnika!

sakiewka
Polna Gruszka

Oczarowana odmianą Sakiewka zaplanowałam na rok przyszły dwie zbliżone do niej, nowe odmiany. Na ten moment podaję co producent obiecuje - relacje z praktyki dodam za rok.

Polna Kubyszka + Gruszka Gigant

opis: nasiona rosyjskie, w obu przypadkach odmiana średniopóźna, krzaki wysokie (nawet do 2 metrów). Obiecują dobry smak, plenność i odporność na choroby.

Relacja z uprawy (2018):

1. Polnaya Kubyszka - krzak krępy, wysoki. Liczne grona z od 5 do 7 pomidorami. Niestety w gronie pomidory znacznie się między sobą różniły wagowo i kształtem. W przekroju ładne, jak sakiewki, smaczne. Odmiana mało odporna na chwilowy niedobór wapnia. Szczerze? - typowa sakiewka odmian polskich dała mi więcej frajdy.

3. Gruszka Gigant - faktycznie pomidory to takie większe gruszkowe. Krzak ok. 1,2 m, średnioplenny, owoce smaczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Malinowa Jabłonka (9/10)

opis: nasiona rosyjskie, krzyżówka Jabłonki Rosji z jakimś malinowym (dokładnie nie wiem - nasiona podarowane). Wczesny.

Krzak samokończący, niewysoki do 1 m. Owoce średnie, okrągłe, malinowe. Bardzo plenny - na metrze wysokości zawiązuje nawet 6 gron. Grona duże, owoce równe. Jak na malinowy - trwały - może spokojnie leżeć tydzień i dwa. Smaczny - ale malinowe tak mają. Sporo wody - idealny na zupę.

jabłonka malinowa

Jabłonka Rosji

opis: nasiona rosyjskie (foto wyżej nr 4). Jeszcze nie uprawiałam, zatem tylko teoria. Zakładam, że Jabłonka Rosji będzie podobna do Jabłonki Malinowej - różnica w owocach. Te maja być intensywnie czerwone.

Wpis z 2018 - ocena Jabłonki Rosji po uprawie:

Krzak wysoki, w początkowej fazie wzrostu słabowity, z czasem mężnieje. Owoce z grupy mniejszych, kształtne, intensywnie czerwone, bardzo smaczne. Grona obfite. Bardzo fajna w uprawie.

Jabłonka rosji
emotka.jpg
palcziki marchwiowy

SACHARY

To szczególna odmiana pomidorów wyróżniająca się słodkością i wysoką zawartością Beta-karotenów (wyższą niż u klasycznych odmian). Z tego względu są polecane jako prozdrowotne, Rosjanie określają je warzywem młodości. Zamieściłam na stronie rosyjski artykuł na temat (linka). Na polskim rynku sachary są nieobecne, więc informacji też brak, niestety.

Nasiona odmian mam od tego sezonu - nawet zrobiłam rozsady - ale z uwagi na gradobicie, które zniszczyło te krzaki - nie mogłam doświadczyć uprawy odmiany, ani smaku owoców. Na sezon 2018 zaplanowałam pełną gamę (6) tej odmiany. Szkoda, że nie jest to odmiana wczesna - wszystkie należą do średniopóźnych (czyli ani wczesny, ani późny - pośrodku).

sachar biały i pomarańczowy

Nowości na 2018:

 

 

Dietskie Palcziki

opis: nasiona rosyjskie, hybryda, średniowczesny, dobry do suszenia.

Krzak wysoki, nawet do 2 m, duże liście. Owoce podłużne, ponoć smaczne, odporne na pękanie, z dużym udziałem masy suchej.

Nie uprawiałam, nie było nasion na stanie. Na razie sobie odpuszczam tę odmianę, byłam ciekawa jej jako suszeniaka, ale wybrałam już odmiany dla tego przeznaczenia i raczej szybko na eksperymenty się nie skuszę.

 

 

 

Kolokola Rosji
(Dzwonki Rosji)

opis: nasiona rosyjskie, odmiana wczesna, żółta, krzak niski ~60 cm. Po 6/7 owoców w kiści. Owoce niezbyt duże 50-60g. Mało galaretki, mięsite, gładkie dzwonkowate - dobry do suszenia. Deklarowana jest odporność na choroby.

Marchwiowy

opis: nasiona rosyjskie, krzak niewysoki max 1 m, liście mocno rozcięte (przypominają nać marchwi). Owoce spore, żebrowane, pomarańczowo-czerwone, soczyste. Wysoka plenność.

Był obecny na moich grządkach w sezonie 2018. Oceniam niezbyt wysoko. Owszem liście nietypowe, owoc spory, kształtny, ładnej barwy - ale nie smaczny.

Krzak niski, słaba łodyga główna. Nie utrzymywał gron i wszystko leżało na ziemi. Raczej nie powtórzę uprawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Żółty Gigant

 

 

opis: nasiona rosyjskie, odmiana średniowczesna, krzak wysoki (~1,8 m), silny. plenny. Owoce duże, okrągłe i płaskie, jasnożółte, ważące 200-300 (do 350) g, średnio gęste, mięsiste, o wysokiej zawartości beta-karotenu i cukrów.

dzwonki rosjipomGigant
IMG_4062_edited.jpg
marchewkowyliść.jpg

Sachar Biały

opis: nasiona rosyjskie, Krzak wysoki do 1,7 m. Deklarowany jest wyjątkowy smak i kształt pomidorów. Owoce duże.

sachar czerw i malina

Sachar Pomarańczowy

opis: nasiona rosyjski

Krzak dorasta do 1,5 m. Deklarowane właściwości zdrowotne. Owoce mniejsze niż u białego, okrągłe.

Sachar Czarny

opis: nasiona rosyjskie, wysoki nawet do 2 m. Deklarowane właściwości zdrowotne. Zdjęcie na opakowaniu obiecuje ładne wybarwianie się owoców.

Sachar Czerwony

opis: nasiona rosyjskie, krzak do 1,5 m. Owoce drobne, do 100g, sałatkowy.

sachar zielony i czarny

Sachar Zielony

opis: nasiona rosyjskie, krzak najniższy z sacharów do 1,5 m. Ponoć wyjątkowy smak i kształt.

Sachar Malinowy

opis: nasiona rosyjskie, średnio wczesny, krzak do 1,5 m, ponoć plenny, sałatkowy, owoce duże.

sachar malina, czerw

Uprawa sacharów to cała historia.

Do tych sześciu odmian, które widać wyżej - domówiłam jeszcze odmianę Bizon.

 

Generalnie jestem zawiedziona.

1. były duże problemy z kiełkowaniem nasion. U sachara zielonego z całej paczki uzyskałam zaledwie jedną rozsadę!!!

2. odmiana biała, okazała się czerwoną hehehehe

3. brązowy był paskudny w smaku - ciapowaty, wodnisty

Jedynie sachar czerwony oraz malinowy jako tako.

 

Kompletnie nie wyczułam deklarowanej podwyższonej słodkości.

Krzaki chorowite, mało plenne.

W stosunku do oczekiwań - niedostateczny.

sacharbizon.jpg
super star

Super Star

opis: nasiona rosyjskie, wczesny, krzak do 1,5 m, ponoć plenny, owoce duże.

Uprawa (sezon 2018) potwierdziła w/w cechy.

Od siebie dodam, że pomidor baaardzo smaczny, intensywnej barwy, dobrze się przechowujący, z ładnym żebrowaniem i połyskiem.

I rzeczywiście jak się na niego patrzyło z góry jest w kształcie gwiazdy. Trafia na moją listę podstawowych do uprawy.

Nie potrafię odszukać zdjęcia Super Star'a w ogródku, na razie zatem tylko na zbiorówce, pośród dużych.

duze.jpg

Kolokola Rosiji oraz Rajskoye Nasłażdyenije

Dzwonki Rosji - opis: nasiona rosyjskie, wczesny, krzak niski do 0,5 m, ponoć plenny, owoce puste w środku

Rajskoye Nasłążdyenije - opis: nasiona rosyjskie, średniowczesny, krzak do 1,2 m, wielkoowocowy (do 800 g)

Ani jednego, ani drugiego nie uprawiałam. Z dzwonkami coś poszło nie tak z rozsadą, a Rajskiego nie dostałam nasion. Na razie zostaną na wykazie - jeśli trafią do mojej uprawy opiszę wnioski,

 

emotka.jpg
dzwonki Rosji
Rannyj Gruntowy, Dubinina

Rannyj Gruntowyj, Rannyj Dubinina

Omówię odmiany razem. Wyglądały, smakowały i uprawiały się identycznie. Uznaję różne nazwy za zabieg marketingowy sprzedawcy.

Rzeczywiście wczesny, owoce nie za duże, krągłe, ładny kształt, smaczne. Dość plenny, ale chorowity. Nie radził sobie z pobieraniem wapnia. Finalnie stały same badyle z pomidorkami bo zgubiły wszystkie liście. Nie powtórzę uprawy bo widok cherlaka działał mi na nerwy.

 

 

 

 

 

 

 

Gigant Pomarańczowy, Gigant Żółty

Odmiany bardzo podobne w uprawie.

Krzaki wysokie ~2m, grona średnio po 5 pomidorów. Owoc krągły, foremny, smaczne, miąższ zwarty. Ładnie się wybarwiały do swojego koloru.

Plenne. Niby w nazwie gigant, ale to takie średniaczki ~300-450g

Generalnie odmiany poprawne, warte uprawy. Nie sprawiały kłopotu. Zdroworozsądkowe z wilkami.

gigant Pom/Zolty
piercevyj gigant

Piercevyj Gigant (paprykowy Gigant) - 10/10

Pyszny pomidorek pod każdym względem.

W uprawie, smaku, przetworach.

 

Krzak z wysokich - u mnie osiągnął 1,8m. Grona liczne, obfite (7-8). Owoc  ładny o paprykowym kształcie, mięsiste. Dobry na sok i zupę oraz do jedzenia na bieżąco.

 

W uprawie bezproblemowy. Krzak silny, wymaga podpór i ogłowienia. Nie szaleje z wilkami.

Zachęcona walorami odmiany zamówiłam na kolejny sezon wersję malinową oraz żółtą.

31.jpg
emotka.jpg
złota rybka

Złota Rybka - 8/10

To taka Roma tylko żółta :)

Średniowczesny, krzak wysoki, plenność taka sobie, ale smak tych śliwkowego kształtu pomidorów bardzo dobry. Z niską zawartością wody - można suszyć.

Słabo wypada pod kątem odporności, kwękał, dostał żółtych liści i padł jako jeden z pierwszych. Niedobór wapnia zamanifestował lekka piętką (co widać w przekroju).

japonska trufla

Japońska Trufla - 7/10

To byłby dla mnie wspaniały pomidor, ale czerwony.

Mimo, że krzak wątły i chorowity - kształt i połysk owoców niespotykany. Istne bożonarodzeniowe bombki. Jest czerwona odmiana Trufli, chcę pozyskać nasiona i sprawdzić czy w smaku nie będzie lepsza. Dość uciążliwa była również twarda skóra.

Churma - 7/10

Odmiana bicolor, żółta z czerwonymi smugami.

Średniowczesny, krzak ok. 1,5 m, grona niezbyt liczne (2 w porywach 3 pomidory), owoc spory, okrągły, płaskawy.

W uprawie krzak krzepki, nie wariował z wilkami, piękne liście.

Niższa ocena wynika z niezbyt satysfakcjonującego mnie smaku, po kilku dniach pomidor miękł, a i nie uzyskiwał wybarwienia zapowiadanego na foto z opakowania (zwłaszcza wewnątrz).

Chcę mieć na swojej liście podstawowej przynajmniej jedną odmianę bicolora, ale chyba to Churma nie będzie. Jeśli już to Russian 117 (omówiony jest poniżej).

churma
russian117

Russian 117 bi-color 10/10

Pomidor uprawiany z nasion podarowanych przez zaprzyjaźnionego ogrodnika.

Średniowczesny, krzak ok. 1,3 m, samokończący, silny, krępy, dorodne liście. Gron wyprodukował 5, na każdym 2-3 pomidorów.

Kształt duże serce, kolor pomarańczowy z zielono-czerwonymi smugami, wewnątrz piękne przebarwienia. Średnia waga ~500g.

W uprawie wspaniały, to żaden cherlak!

Pierwsze pomidory zerwałam zbyt wcześnie i kiepsko wypadły smakowo. Postawiłam krzyżyk na odmianie i wszystko lądowało w sosie. Kiedyś ujęta spektakularną tęczą ponownie zdegustowałam i ...... po prostu miodzio.

Z czystym sercem polecam do uprawy, nikt nie będzie rozczarowany, nawet ci, którzy nie specjalnie lubią odmiany żółte.

Ananas Noir - 7/10

Odmiana bicolor, zielona z żółtymi smugami.

Uprawianych z nasion od  koleżanki ogrodniczki.

Średniowczesny, krzak ok. 1,5 m, grona niezbyt liczne (2 w porywach 3 pomidory), owoc spory, okrągły, płaski.

W uprawie krzak bezproblemowy.

Niższa ocena wynika z niezbyt satysfakcjonującego mnie smaku. Ja nie lubię odmian zielonych i ta mnie nie przekonała.

Natomiast jeśli chodzi o wrażenia wzrokowe - pomidor spektakularny. W całości taki Kopciuszek, ale po przekrojeniu !!!!! plastry jak tęcza!

Winogronek - 10/10

Koktajlówka, krzyżówka Ani Kozuli. Ulubiony pomidor mojego męża. Ja go też lubię .... zaraz po Megagronku :)

Krzak wysoki, plenny, owoce w baldachach, drobne, czerwone.

Skoro ulubiony to oczywistą oczywistością jest, że bardzo smaczny. Wyśmienity do sałatek i tak do jedzenia jak cukierek.

Krzak wymaga troski pod kątem pilnowania wilków, produkuje ich sporo, Chwila nieuwagi i można mięć pięć pędów.

winogronek1.jpg
emotka.jpg
emotka.jpg
ananas
winogronek
tołstyje szeczki

Tołstyje Szeczki (Tłuste Policznki)

Ach co to za odmiana!

Pyszny pomidor wielkoowocowy, w miarę wczesny. Kolor i kształt owocu wspaniały. Krzak w uprawie wdzięczny. Rozsada od razu silna. Po wysadzeniu szybko przystosował się do warunków zewnętrznych. Odporny na niedobory.

Co prawda gron urodził tylko pięć, na każdym mniej więcej po 4 pomidory, ale za to jakie!

Mała dygresja - odmiany: Karol Krupnych (Król Wielkich), Japoński Krab oraz Czempion - w uprawie są bardzo podobne. Kształt, kolor, żebrowanie i smak. Jeśli są różnice to jakieś niuanse co do wysokości krzaka, ewentualnie plenności.

emotka.jpg

Kasanova 10/10

Ach ta odmiana nazywana jest różnie i Fiutek, Penis, Eros. Wynika to z dość oryginalnego, fallicznego  kształtu owocu. Co kraj to obyczaj i nazwa różna lecz generalnie jedno i to samo.

Plenny, z przeznaczeniem do suszenia, krzak wysoki, dobrze sobie radzi w gruncie. Odstępy między gronami i liśćmi spore. Można spokojnie sadzić po 2 krzaki przy jednym paliku. Owoce czerwone, o grubych ściankach, mało galaretki, smaczne.

Miodowy 8/10

Chcąc opisać wrażenia z uprawy napotkałam na kłopot, jakoś niczym szczególnym się nie wyróżnił. Typowy pomidor bez sensacji.

Krzak ok. 1,5 ładne grona, owoc kształtny okrągły lekko spłaszczony.

Kolor pomiędzy różem a intensywnym pomarańczowym.

Smak poprawny, słabo się przechowywał.

krol wielkich
Kasanova
miodowy
limon liana

Limon Liana 2/10

Jeden z pomidorów tzw. brzydali.

Kwaśny, gruba skóra - trzeba na to amatora.

Krzak wysoki do 2m, grona obfite jak na zdjęciu. Kształtem podobny do cytryny - nie tylko kształtem :)

Mógłby trafić do suszenia - ale ja nie zaryzykowałam.

Nie będę powtarzać uprawy.

 

Po omówieniu paskudy pomidorowej, dla równowagi o przyjemniaczku czyli:

 

Aussie 10/10

Odmiana kultowa, doświadczenie uprawy potwierdziło należne Aussie miejsce na pomidorowym podium.

Silny, krępy krzak, owoce wielkie nawet do 1 kg. Pyszny! Jeden na sałatkę dla całej rodziny.

 

W uprawie wdzięczny. Niektórzy ogrodnicy narzekają na słabą plenność - ja nie potwierdzam.

Mój egzemplarz dał 7 gron, każdy po 5,6 pomidorów wagi ciężkiej.

Odporny na chłody - ostatnie egzemplarze zostały w stanie zielonym zerwane na początku października. Na parapecie doszły bez problemu.

 

 

Scabitha 5/10

Uprawa Scabithy okazała się dla mnie pełną niespodzianek.

Cechą własną odmiany są świetliste kropeczki na skórce. Najpierw wzięłam je za chorobę, a potem pomidorki mnie hipnotyzowały bo  wyglądały jak muchomorki i nadziwić się nie mogłam.

Ale w smaku mnie zawiodła, ściślej w konsystencji. Krzak ok. 1,5m, grona tak sobie. I niestety mało odporny by nie rzec chorowity.

Raczej odmiana do uprawy jako ciekawostka. Ponoć popularny w Portugalii.

Marmolada 8/10

Odmiana rosyjska, żółta, słodka, owoce wielkości jak u Jabłonki Rosji. Ładnie się wybarwiające, krągłe.

Sympatyczny w uprawie pomidorek, dość plenny, w sezonie dostarczający innej nuty smakowej będącej odmianą dla czerwonych.

Krzak z tych wysokich, grona obfite.

Monah 6/10

Odmiana rosyjska, krzak niski (~80 cm). Jak na swój wzrost plenny z uwagi na spore grona.

 

Owoc duży, okrągły, koloru ni żółty ni pomarańczowy ni czerwony. Sama nie wiem.

W smaku przeciętny.

emotka.jpg
aussie
scabitha
marmolada
monah
kibic

Kibic 10/10

Nasiona rosyjskie, odmiana do suszenia. Wdzięczny w uprawie chociaż na etapie rozsady chuchro (ale wszystkie suszeniaki takie były).

Wczesny. Krzak do 1,5 m, plenny, owoc podłużny czerwony (podobny do Auriji czy Erosa, bez tego charakterystycznego czubeczka), o niskiej zawartości wody. Mało galaretki, ścianki grube. Smaczny. Mieć go w ogródku - radość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sybirskij Niedźwiedź 7/10

Jakiś dziwny - albo pomieszałam rozsady.

Dwa krzaki - a na każdym inny.

Krzak wysoki, ale owoce podatne na pękanie.

Smak przeciętny.

 

Raz w uprawie - poglądowo - i starczy.

Jajo Marango 10/10

Fajniutka odmiana czerwonej śliwki, plenna, smaczna. Krzak wysoki, grona szczodre, smaczny, Cóż więcej chcieć?

 

 

 

 

 

 

 

Red Pear (Polan) 8/10

Zdjęcia powyżej. Typ sakiewka, czerwona, typowa.

Krzak wysoki ~2m, plenny, ładne żebrowanie owoców, smaczny. U mnie wrażliwy na niedobory.

Purple Calabash 1/10

Ależ to paskudna odmiana, brrrrr. Brzydki owoc a smak jeszcze gorszy. Potraktowany sekatorem.

sybirski niedź
jajo, red pear
purple
2019

Sezon 2019 - planowane nowości, co z tego do uprawy wejdzie jeszcze nie wiem.

Na razie (grudzień 2018) to co widać na obrazkach.

Najwięcej obiecuję sobie po F1 Dmitryj Wielki. Lubię odmiany plenne, czerwone, a ten tak jest reklamowany. Ładne też te owoce :) No i ma być wczesny.

Ciekawa jestem również odmian paprykowych - żółtej oraz malinowej. Jeśli spiszą się tak jak ich brat Paprykowy Gigant w tym roku - to pomlaskam.

Sweet Cherry - dotąd nie uprawiałam - najwyższy czas się przekonać.

Posadzę również malinową i żółtą odmianę sakiewki. Żółta jest szczególnie zachwalana przez innych ogrodników.

Jeszcze nie zdecydowałam co do Dwarf'a. To najnowsza moda ogródkowa. Dwarf czyli karzeł, odmiany wielkoowocowe z niskich krzaków. Obdarowana zostałam odmianą Thong. Najpierw trochę poczytam, potem zdecyduję.

Coś mi się wydaje, że postanowienie ograniczenia ilości odmian zostanie poddane wielkiej próbie.

bottom of page