Blog ma ambicje dokumentować sukcesy i porażki raczkujÄ…cej ogrodniczki.Uprawiam warzywa od 2013 r, zaczynajÄ…c z poziomu "zielonym do góry". OwÅ‚adniÄ™ta "szaleÅ„stwem" likwidacji trawników na rzecz grzÄ…dek - chyba dobrze na tym wychodzÄ™.
EM-y, bokashi ................................................. (notka z 2015 r.)
​
EM - efektywne mikroorganizmy.
Bokashi (po japoÅ„sku kompost)- to technologia pozyskiwania naturalnego nawozu z udziaÅ‚em EM-ów.
W skrócie - kompostujemy odpadki domowe, uzyskujÄ…c po pierwsze skoncentrowany nawóz pÅ‚ynny. Po drugie przetworzone (fermentacja) odpadki kuchenne stanowiÄ… doskonaÅ‚y kompost, gotowy do zakopania w ziemi. Nie chcÄ™ tu pisać teoretycznej rozprawy doktorskiej na temat. Zainteresowany znajdzie sporo wiadomoÅ›ci szczegóÅ‚owych w internecie (polecam).
Chcę zaprezentować osobistą opinię i pokazać jak robię.
W uprawie warzyw stosujÄ™ EM-y 4 rok, gÅ‚ównie z uwagi na poprawÄ™ jakoÅ›ci gleby.
W mojej opinii sÄ… Å›wietne. Efekty nawozu pÅ‚ynnego bÅ‚yskawiczne i efektywne. Kompost z wiaderek podobnie. Natomiast poprawa gleby, proces wymagajÄ…cy czasu - dziÅ›, po 4 latach stosowania, gdy doczekaÅ‚am siÄ™ wyników .... rewelacja!
Technologia ma jednÄ… dość istotnÄ… sÅ‚abość. Cena. To niestety nadal ekskluzywny sposób uprawy warzyw. I do tego sztywna, wrÄ™cz nie do przyjÄ™cia polityka rynkowa dystrybutora! Jestem lojalnym klientem o dÅ‚ugim stażu i nie mam żadnego profitu z tego tytuÅ‚u. MogÄ™ też zrobić zakupy za kilkaset zÅ‚otych i nic, zero, null - nawet testera. To grubo nie w porzÄ…dku. Pozycja monopolisty niestety ma takie skutki - nie muszÄ…, wiÄ™c majÄ… gdzieÅ›.
Jak doszło do tego, że zetknęłam się z bokashi?
Założyliśmy grządki warzywne, donice wyniesione. Potrzebowaliśmy ziemi, ładnych kilka ton.
KupiliÅ›my - biorÄ…c za dobrÄ… monetÄ™ deklaracjÄ™ sprzedajÄ…cego, że dobrej jakoÅ›ci - ogrodowÄ…. DziÅ› jestem mÄ…drzejsza w temacie i po ocenie organoleptycznej nie kupiÅ‚abym tej ziemi, ale wtedy można nam byÅ‚o wcisnąć każdy kit i tak siÄ™ staÅ‚o. Ziemia byÅ‚a jaÅ‚owa, peÅ‚na szkodników - nic nie chciaÅ‚o rosnąć ... nawet chwasty. Masakra. Nawet nie chciaÅ‚am sobie wyobrażać ile metali ciężkich w tej "ziemi" siedzi. Przy okazji - bokashi neutralizuje metale ciężkie, proces wymaga kilku lat, ale jest możliwe i z każdym miesiÄ…cem stosowania bokashi cel siÄ™ przybliża.
Pierwsze doÅ›wiadczenie z kompostownikiem byÅ‚o takie, że interes zwinÄ™liÅ›my szybciej niż zaÅ‚ożyliÅ›my. Dopiero po 3 latach uprawy warzyw, mąż zrobiÅ‚ kompostownik w którym powstaje kompost, a nie, że to paÅ›nik dla robactwa. Na marginesie - przy produkcji kompostu w kompostowniku zewnÄ™trznym też stosujÄ™ EM-y (przyspieszajÄ… proces, nic nie wania, a i dżdżownic jakby wiÄ™cej).
W naszym przypadku, kluczowym kryterium zaÅ‚ożenia warzywnika byÅ‚o, jest i bÄ™dzie pozyskiwanie produktów w uprawie ekologicznej, zero chemii. I co teraz zrobić? Ziemia goowniana, a z produkcjÄ… kompostu kÅ‚opot. Mąż siÄ™ zawziÄ…Å‚ i czytaÅ‚, czytaÅ‚, czytaÅ‚. Tak doszedÅ‚ do bokashi. UznaliÅ›my, że chcemy przetestować. DziÅ› mamy 10 wiaderek (wygodne, nie chce nam siÄ™ kompostu upychać do worków). Po zbudowaniu kompostownika zewnÄ™trznego, bokashi "produkujÄ™" tylko zimÄ…. Nadal nic mi siÄ™ nie marnuje, najmniejsza obierka czy skorupka jajka, a to lubiÄ™ :)
Do wiaderka zbierane sÄ… odpadki kuchenne. Przesypuje siÄ™ je starterem kompostowym. | Starter kompostowy to trociny zaszczepione EM-mi |
---|---|
Trociny bokashi z bliska. Cudownie pachną, owocowo. | Pozyskiwanie płynnego, wysoce skoncentrowanego nawozu. Nakrętka na litr wody. |
EM Refresh na bazie EM-ów. Likwiduje zapachy, odświeża powietrze. Na prawdę działa. | Tak wygląda zawartość. Dobra wiadomość - zamknięte wiaderko nie wydziela zapachów :) |
SÄ… różne szkoÅ‚y na temat co można dać do bokashi. Twierdzi siÄ™ np. że miÄ™so, ryby i owszem. Ja nie dajÄ™. OdnoÅ›nie miÄ™sa, gÅ‚ównie dlatego że w sumie maÅ‚o go jemy, a jeÅ›li już jest posiÅ‚ek z miÄ™sem to porcje skromne i caÅ‚e znikajÄ…, wiÄ™c odpadków nie mam. Ale i tak jakoÅ› mi te odpadki zwierzÄ™ce nie pasujÄ….
Gdybym kupowaÅ‚a żywność przetworzonÄ… (na szczęście nie) to z racji użytych w nich polepszaczy i konserwantów też bym siÄ™ nie zdecydowaÅ‚a.
Można do bokashi dać pieczywo. Ja nie daję. I to nie z uwagi na to, że z domu wyniosłam nawyk nie wyrzucania chleba (suszę, oddaje kurom), ale chleb zakwasza, a bokashi i tak jest kwaśne.
Wszelkie odpadki przetworzone - zupy, gulasze warzywne etc - odcedzam i przelewam wodą aby usunąć jak najwięcej soli.
ReasumujÄ…c - do bokashi idÄ…:
obierki, skórki, resztki warzyw i owców, skorupki jajek (!), torebki herbaty, fusy kawy i herbaty, Å‚upiny cebuli i czosnku itp. WczesnÄ… wiosnÄ… kiedy potrzebujÄ™ pÅ‚ynny nawóz do podlewania, czÄ™sto dokÅ‚adam do wiaderka pokrzywy, mlecz czy też skrzyp.
​
Proces wytwarzania.
1. zbieramy odpadki kuchenne do wiaderka, przesypujÄ…c je trocinami z EM-mi
2. po zapeÅ‚nieniu wiaderka, już po dwóch dniach pojawia siÄ™ pÅ‚ynny nawóz. Na poczÄ…tku jest go sporo (nawet kilka pojemników jednorazowo - a jak jeszcze sÄ… w nim reszki arbuza, ho, ho!). PÅ‚yn zazwyczaj jest mÄ™tny, pachnie jak wino owocowe. Po 2 tygodniach pÅ‚yn jest klarowny. Nawóz spuszcza siÄ™ co kilka dni, do czasu gdy nic już nie chce nawet nakapać. UznajÄ™, że od tego momentu musi upÅ‚ynąć min. 2 tygodnie by uznać kompost za gotowy. Wówczas można zakopać w ogródku (rowek na gÅ‚Ä™bokość szpadla. Rada: raczej nie bezpoÅ›rednio pod roÅ›liny (jeÅ›li rosnÄ…) lub też przeÅ‚ożyć zawartość do worka, przetrzymać do wiosny i wówczas zakopać w ogródku. Uważa siÄ™, że bokashi po upÅ‚ywie 2 tygodni od zakopania uzyskuje odczyn gleby. Ja kompost bokashi zakopujÄ™ w ogródku na poczÄ…tku marca (o ile pogoda pozwala, ziemia musi odtajać) - to co naprodukowaÅ‚am zimÄ… oraz jesieniÄ… wszystko co uÅ›ciubiÅ‚am latem.
​
Przy zimowej produkcji bokashi, gdy pÅ‚ynnego nawozu jest sporo (niestety przydatność krótka, doba max dwie), nadmiar wylewam do sanitariatów, kratek Å›ciekowych i takich tam - niech w tych miejscach przeważajÄ… mikroorganizmy pożyteczne :)
​
Uwagi.
PÅ‚ynne bokashi to przede wszystkim azot. Witaminy, mineraÅ‚y i pożyteczne organizmy też i to w dużym stężeniu. Należy jednak pamiÄ™tać o tym azocie (stymuluje wzrost masy zielonej). I gdy po wiosennym wzmacnianiu wzrostu warzyw przychodzi czas na kwitnienie i owocowanie nawóz z bokashi lepiej odstawić (wymienić na zawierajÄ…ce przewagÄ™ potasu - gnojówka z żywokostu, pokrzywy). JeÅ›li stosowaliÅ›my obornik to w sumie spoko, nic extra nie trzeba.
Warzywom korzeniowym bokashi dawkujemy raz na trzy podlewania innych. Za to warzywa liściowe: sałaty, szpinak, kapusty, wszelkie naciowe czy zioła - podlewam bokashi ile wlezie :)
​
Silne, zdrowe rośliny lepiej radzą sobie ze szkodnikami i chorobami.
EM-y nie tylko działają na rośliny, ale to co najlepsze poprawiają strukturę gleby. Gleba przy uprawie warzyw to podstawa. Także bokashi to dwa w jednym - działanie doraźne i inwestycja.
​
-------------------------------------------------------------------------------------------------
Ciekawostka (edit notki 02.12.2016).
SerfujÄ…c po necie natrafiÅ‚am na bokashi made in Rosja. Tamtejsi ogrodnicy wzorujÄ… siÄ™ na przysÅ‚owiu roÅ›nie jak na drożdżach i stosujÄ… w uprawie odżywkÄ™ na ich bazie. RóżniÄ… siÄ™ co przepisu, ale stosujÄ… jÄ… wszyscy. LINK
​
​
​
Czytaj więcej na temat:
​
1. Bokashi długoterminowe na wiosnę
​
2. Å›cióÅ‚kowanie trawÄ… zaprawionÄ… EM-mi
​