top of page

Posumowanie sezonu 2017 - ogródek

 

Testowała sporo nowych rozwiązań. Część się sprawdziła, kilka nie.

​

NajwiÄ™cej dziaÅ‚o siÄ™ w podpórkach.

Wiadomo przy uprawie warzyw - kijków, tyczek, podpórek wszelakich nigdy dość. A to caÅ‚a dziedzina i sztuka: jakie podpory do czego wykorzystać i czy wszystkie sÄ… dobre? Kiepsko roÅ›linÄ™ na starcie siÄ™ podwiążę i caÅ‚y sezon mÄ™ka - bo siÄ™ kÅ‚adzie, zjeżdża albo warzywo samo sobie musi radzić - wiadomo jak ma wybrać, to wybierze akurat odwrotnie niż ogrodnik by chciaÅ‚.

​

1. mini pergola metalowa - drogie nie są, jakieś 20 zł - wykorzystałam dla cyklantery, Megagroniastego i groszku gigant.

W tych trzech przypadkach rozwiązanie się sprawdziło. Podpora lekka, łatwo przenieść. Stabilna, dobrej jakości - po sezonie, nic nie rdzewieje czy farba odłazi. Zostaje. Na dodatek ładnie wygląda.

2. stalowe tyczki, obciÄ…gniÄ™te foliÄ… - do wykorzystania solo, ale gÅ‚ównie do budowania konstrukcji wiÄ™kszych.

Zbudowałam tzw. wigwam dla fasoli tycznej. Rewelacja! Poprzednie cztery lata uprawy Mamuta - męka na okrągło - teraz jak ręką odjął. Na tyle ułatwienie mi się spodobało, że zakupię podobne, niższe aby "opanować" groszek cukrowy. Dobra jakość, na lata.

3. tyczki skrÄ™tki - Å‚adne toto byÅ‚o, promocja, kupiÅ‚am kilka. Nie polecam. Åšliskie. RoÅ›liny nie maja siÄ™ jak "zÅ‚apać" wszystko zjeżdża. Na dodatek niestabilne, aby siÄ™ nie chwiaÅ‚a trzeba póÅ‚ metra do ziemi wcisnąć - i zostanie nam wtedy podpórka niska. Zakotwiczone za pÅ‚ytko (na zdjÄ™ciu widać tyczkÄ™ w kajfasie) zwyczajnie przewracajÄ… siÄ™.

4. uprawa pomidorów na sznurkach - caÅ‚kiem fajne praktyczne rozwiÄ…zanie. Jakowoż muszÄ™ zanotować, że jednak niskÄ… podpórkÄ™, dla usztywnienia Å‚odyg przy ziemi, trzeba pomidorom dać inaczej ciężar krzaka kÅ‚adzie go na ziemi i pierwsze grono na niej leży.

Narzędzia i inni pomocnicy.

Tegoroczne wybory arcy udane, na jakiejś wznoszące byłam. Żadne dobrze się zapowiadało a wyszło, że badziew. Brawo ja!

​

1. zszywacz firmy Biowin - wszystko co podwiÄ…zać trzeba idzie Å‚atwo, miÅ‚o i przyjemnie. Pracy tego typu w ogródku jest mnóstwo. WpisujÄ™ to narzÄ™dzie do podstawowych na równi z sekatorem czy Å‚opatkÄ…. Tani nie jest, ale absolutnie wart każdej zainwestowanej zÅ‚otówki.

2. ustrojstwo do plewienia chwastów trudnych - np. mlecz z trawnika hehehe, prawda? Podważa zielsko, lekko naciskamy i chwast wyskakuje z korzeniami, a nie że zielone w Å‚apach nam zostaje, korzeÅ„ w ziemi - za 2 dni wybije. Na dodatek kilka zÅ‚ociszy.

3. sadzeniak. Kompletnie nie wiem jak to siÄ™ staÅ‚o, że dopiero w 5-tym roku zajmowania siÄ™ ogrodem, odkryÅ‚am to narzÄ™dzie? Ale taki fakt. Lepiej późno niż wcale. Bardzo użyteczny pomagier. Niby do sadzenia cebul, a jednak do szerokiego wykorzystania. Przy wiosennym sadzeniu rozsad, wrÄ™cz niezbÄ™dnik.

4. dźwiÄ™kowy, solarny odstraszacz na krety - no, pojawiÅ‚y siÄ™ paskudy, dziennie po kilkanaÅ›cie kopczyków w pomidorach miaÅ‚am. KupiliÅ›my ..... trzy - kupa kasy bo jeden 60 zÅ‚. OÅ›wiadczam - u mnie nie dziaÅ‚a - a wrÄ™cz kretom siÄ™ podobaÅ‚o, bo w rytm pisków z ustrojstwa, kopczyk ryÅ‚y. Jeden dowcipniÅ›, kopczyk pod samym odstraszaczem wykopaÅ‚.

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Nawożenie i Środki Ochrony Roślin

Po raz pierwszy użyÅ‚am Miedzianu (ochrona przed zarazÄ… ziemniaczanÄ… na pomidorach), siarczan magnezu (pobudzenie kwitnienia) oraz zrobiÅ‚am gnojówkÄ™ z żywokostu (w koÅ„cu znalazÅ‚am miejsce gdzie roÅ›nie).

I z każdego rozwiÄ…zania jestem zadowolona. Wymienione ÅšRO dziaÅ‚ajÄ…, gnojówka chyba też (w każdym razie nie zaszkodziÅ‚a). Bokashi i EMy swoje robiÄ…, a te je wspomogÅ‚y. W każdym razie w tym roku pomidory miaÅ‚a w gruncie do 17 wrzeÅ›nia, na urodzaj mimo szkód gradowych też nie narzekam.

​

A skoro padło żywokost - mała dygresja. To absolutnie fascynujące dla mnie, jak wiele roślin może być sprzymierzeńcem ogrodnika. W tym roku organoleptycznie poznałam dwie nowe - właśnie rzeczony żywokost oraz jaśminowiec.

Gnojówka z żywokostu jest bogata w potas, który wspomaga kwitnienie. Nawóz bokashi, bogaty w azot w koÅ„cu dostaÅ‚ w sztafecie dokarmiania warzyw godnego partnera.

JaÅ›minowiec - nie tylko piÄ™kny kwiat - ale może być stróżem ogródka przed stonkami. KupiÅ‚am wiosnÄ… jeden egzemplarz - żal mi siÄ™ roÅ›linki zrobiÅ‚o bo na wyprzedaż z racji poÅ‚amanych gaÅ‚Ä…zek trafiÅ‚a, a kwiaty urocze. StanÄ…Å‚ na nogi, cieszyÅ‚ moje oczy swojÄ… urodÄ… i nagle widzÄ™, że jest oblegany przez stonkÄ™. Tak ten szkodnik lubi jaÅ›minowca, że nawet nie spojrzy na inne warzywa. Ha! PrzeniosÅ‚am donicÄ™ z jaÅ›minowcem w pobliże pomidorów - puÅ‚apka dziaÅ‚aÅ‚a.

​

Zatem w warzywniku obowiązkowo należy mieć:

- mnóstwo aksamitki (wabik na Å›linika luzytyÅ„skiego)

- kilka jaÅ›minowców (wabik na stonkÄ™, prewencja ZZ)

- i o ile są warunki do uprawy - żywokost

Będę pilnie poznawała nowe rośliny i ich dobroczynność dla uprawy warzyw.

​

​

​

Nowe nasadzenia

OdnotowujÄ™ posadzenie moreli, brzoskwini, krzaka rokitnika i dwóch agrestów (te muszÄ™ przenieść albowiem sÄ…siedzki winobluszcz go zarasta, a sÄ…siad siÄ™ zbiesiÅ‚ i nie przycina paskud).

Po uporzÄ…dkowaniu miejsca przy kompostowniku - od razu zagospodarowaÅ‚am go na kajfasy :) (zanim ktoÅ› by jakiÅ› skÅ‚adzik wymyÅ›liÅ‚). UprawiaÅ‚am w nich pomidory. Za rok dam tam paprykÄ™, bo jej ciÄ…gle mam za maÅ‚o, a pomidorów w nadmiarze. ........ oj .... czy ja chcÄ™ powiedzieć, że mniej krzaków planujÄ™ mieć? .... szaleju siÄ™ najadÅ‚am czy co? Pomidorów mniej uprawiać nie zamierzam, mniej brokuÅ‚ów wsadzÄ™, na ich miejsce pomidory. Znaczy siÄ™ przemeblowanie, ot co!

​

​

I to chyba mniej wiÄ™cej tyle jeÅ›li chodzi o ocenÄ™ szeroko rozumianego ogródka. Innych grzechów nie pamiÄ™tam, a jak sobie przypomnÄ™ to dopiszÄ™. Na zakoÅ„czenie kilka zdjęć grzÄ…dek - jak ogródek to ogródek.

Podsumowanie roku 2017:    warzywa   kwiaty    pomidory   owoce   ogródek   nasiona

bottom of page